با سیروس ابراهیم زاده

15 تیر 1397 ساعت 19 تا 21

آموزش مدرن/دغدغه های آموزشی در بازیگری تئاتر و سینما

سرویس تئاتر هنر آنلاین:

نشست “دغدغه‌های آموزش مدرن در بازیگری تئاتر و سینما” با حضور سیروس ابراهیم‌زاده جمعه ۱۵ تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ در موسسه فرهنگی سکو برگزار شد. در این نشست اسماعیل خلج، رضا بابک، هرمز هدایت، آزاده پور مختار، علی گلستانه، رضا نامی، صادق توکلی و  احترام برومند نیز حضور داشتند.

در ابتدا مستندی از سیروس ابراهیم‌زاده با نگاهی کوتاه به کارنامه هنری او  و فیلم دیگری (بخشی از سخنرانی این هنرمند در گپ و گفت با علی دهباشی) پخش شد.

ابراهیم‌زاده در این فیلم‌ها به جایگاه و تاثیر نمایشنامه‌خوانی اشاره کرده و گفت: تاثیر نمایشنامه‌خوانی- در مواردی- بیشتر از اجرای کامل صحنه‌ای آن است و اگر ماهرانه روخوانی شود بسیار خلاقانه‌تر می‌شود. چرا که مخاطب را در پروسه آفرینش سهیم می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا میزانسن‌ها، دکور و یا  مثلاً گریم بازیگران را تصویرسازی کند. البته از طریق نمایشنامه‌خوانی، مخاطب را به سمت و سوی تخیل و آفرینش سوق دادن کار آسانی نیست؛ در کشورهای بزرگ نمایشنامه‌خوانی را  معمولا گروه‌های کار آزموده تئاتری انجام می‌دهند. در کشور ما – امروزه – تنها هنرمندان جوان از نمایشنامه‌خوانی استقبال می‌کنند، چون مخارج کمتری دارد و آماده کردن آن آسان‌تر است.