با شاهین نوروزی

20 اردیبهشت 1397 ساعت 16 تا 19

کارگاه هنر در حال ساخت/همجواری یا ترکیب

سرویس تجسمی هنرآنلاین:

در این کارگاه که با حضور دانشجویان رشته‌های مختلف هنری و هنرمندان مطرحی همچون رضا بابک، بهروز دارش، رضا حسینی، نادر مشایخی، بهرام تدین، یاشار صلاحی، قدرت‌الله عاقلی  برگزار شد، نوروزی با مطرح کردن پرسش‌هایی درباره هنر مدرن و شیوه تفسیر اثر هنری، مخاطبان را با راه‌های خوانش اثر هنری مدرن و نظریه‌های مربوط به آن آشنا کرد.

در این کارگاه، هریک از هنرمندان با توجه به تخصص خود و مطالعات نظری، از زاویه ویژه‌ای مباحث مطرح شده را بررسی و ارزیابی کردند.

نادر مشایخی در بخشی از این کارگاه درباره تعریف هنر مدرن گفت: وقتی یک اثر موسیقی خلق می‌کنم به محتوا هیچ کاری ندارم. زیرا معتقدم محتوا باید در ذهن مخاطب شکل بگیرد. موسیقی بدون مخاطب تنها فشار هواست و هیچ مفهومی ندارد. سال‌ها قبل جلال تهرانی نویسنده و کارگردان تئاتر، نکته‌ای درباره هنر پست‌مدرن گفت که هنوز آن را در ذهن دارم. او گفت، هنر پست مدرن در اروپا نتیجه اشباع است و در ایران، نتیجه خلا. این نکته به نظرم بسیار مهم و کارگشا است.

رضا بابک نیز در بخش دیگر از این ورک‌شاپ گفت: به نظرم هنر مدرن از دل رئالیسم بیرون آمد و در واقع حاصل آن است و به نوعی جریانات رئالیستی در قرن‌های گذشته باعث شد نگاه مدرن شکل بگیرد.